Na mindegy, most már legalább tudom hol lakik, és legalább Oszlóban is van egy lokál patrióta barátom! Egész nap tekeregtünk a városban, ami igazán nagyszerű hely! Hasonlóan jó Budapesthez, csak éppen kisebb, így kényelmesebb bejárni. Itt is közel a természet, dombok övezik és múlt és jelen szoros összefonódásban festi az utcaképet. Ettől színes és izgalmas minden, nincs két ugyan olyan utcasarok.
Itt a rohanás még nem egyenlő mások eltaposásával.
Oszló dombjai réges-régen legelőknek és gazdaságoknak adott otthont. Mára a legelők beépültek, azonban a gazdasági épületek többsége fennmaradt és szerves részét képezik a városképnek. Sverre otthona közelében is található egy 1650-ben épült tanya, ami ma antikosként üzemel. Piszok drágán lehet kapni régi ajtókat, ablakokat, kilincseket, rozettákat stb...de legalább az áruk mellett lelkük is van.
| Jobbra a gazdasági épület, balra régebbi lakóházak. |
| Egy-egy kilincs kb. 40.000HUF |
| Itt trend helyett, rend a lelke mindennek! |
| Tagsági díj 4000HUF/év! Ez elég jó motiváció. Felvételt követő 3 órán belül le kell tenni a kb. 50 belvárosi állomás valamelyikén. |
| Úgy rózsaszínű, hogy nincs Barbie szaga, így kedves |
A rövid elgondolkodás után ereszkedtünk tovább, közelítettünk tenger szinthez. A szűk kis utcákon keresztül egyszer csak kiértünk Oszló sétálóutcájára. Nagyon érdekes volt hirtelen a sok ember látványa, és a pláne, hogy valahogy most jól esett ennyi ember közé pottyanni.
| Háttérben a "Slott". A királyi család palotája. |
| "Storting" direktbe fordítva: "Nagy dolgok". Otthon ezt hívjuk parlamentnek. |
Aztán ha már Norvégiában vagyunk, megvacsoráztunk egy japán étteremben. De talán majd Japánban sor kerül egy norvégra is :) Aztán elbúcsúztunk. Sverre haza én meg vissza a városba, csak kicsit villamosozni meg ilyenek, mert ezt mindig is jó játéknak tartottam. Felülni valamire, aztán hagyni, had menjen, majd érünk valahová, közben meg nem kell mást tenni, mint élvezni a kilátást! Így keveredtem este 8-kor a Vigeland Parkhoz, ahová nem jutott túl sok közvilágítás, de nagyon kíváncsi voltam az ember szobrokra. Sokan mondták már, hogy milyen különleges és érdekes ez a hely, de nem tudtam miért.
És tényleg az! Hihetetlen mély érzelmeket hordoznak. Meztelenek mind egy szálig, de a testi ideál tükrözése egyáltalán nem központi téma, mint pl. az itáliai Dávid és barátai esetében. Itt a lényeg az érzelmek megjelenítése gesztusokon, mozdulatokon keresztül, úgy, hogy a testi részletek minimálisak. A férfi és nő, a férfi és férfi, a nő és nő, az öreg és fiatal, az anya és gyermek vagy apa és gyermek érzelmi kapcsolatának megjelenítése, ráadásul maga a formát öltő anyag (bronz vagy kő) statikus és rideg. Lenyűgöző. A művészet, mint az emberi lét metaforája! Jó érzés ilyen perspektívából is szembesülni, hogy mi az ami emberré tesz bennünket!
Ez a hely legalább még egy kört megér világosban :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése