2012. szeptember 6., csütörtök

Gyerek sziget

A héten alkalmam nyílt az ovisokkal  és iskolásokkal több időt huzamosan együtt tölteni. Eddig csak pozitív értékelést kaptak az intézmények :) 
Szóval az egész ott kezdődik, hogy az alsósok és az ovisok termei ugyan abban az épületben találhatóak. Így Lujza és Rozi gond nélkül megölelgethetik egymást, ha éppen arra vágynak...
Az iskola Montessori elvekre épül, amit nem biztos, hogy el tudnék mondani magamtól,  ezért most egy Wikipediás változattal mesélném: gyermek tisztelete, mert Maria Montessori szerint minden gyermekben él a cselekvési vágy és a világ megismerésének igénye, ennélfogva biztosítani kell számukra a spontán, szabad tevékenység lehetőségeit, a megfelelő környezetet. A gyermek maga végezzen el mindent, ami fejlődését elősegíti, önmaga alkossa meg képzeteit, fejlessze érzékszerveit, építse fel tudatát. A nevelő nem 'informátor' hanem a tanulók individuális önművelési folyamatának hátterében tevékenykedő 'organizátor.' Az öntevékenységhez a pedagógiai célok megvalósításához szükségesek a nevelés tartalmát hordozó, önerősítésre, önfejlesztésre épülő speciális fejlesztő eszközök, amelyekkel a gyermek szabadon, saját időbeosztása szerint tevékenykedik, szem előtt tartva társai érdekeit.” Hát Lujzának ennél jobbat elképzelni nem tudnék. És ez látszik rajta, nagyon élvezi a tanulást, az új barátokat. 10-12-en vannak összesen alsósok, ők alkotnak egy csoportot és lenyűgöző, hogy milyen természetességgel segítik egymást. 
Az óvoda pedig nagyon hasonló elveken működő "natur barnehage", amiről korábban talán már esett szó. Egyik lényeges eleme, hogy a gyerkőcök idejük nagy részét a szabadban töltik és ha van rá lehetőség ott is étkeznek.
Rozival töltöttem egy délelőttöt hétfőn, amikor a reggeli éneklés és rövid játék után elindult a 12 kicsi törpe a jó időre való tekintettel strandolni. A szigeten sok apró öböl található, így a Nap állásától és a szélviszonyoktól függően lehet helyszínt választani.
Egy sűrűbben lakott helyen lévő mini strandra sétáltunk, ahol mindenki pillanatok alatt átvedlett fürdőruhába és kezdődött a játék. A gyerekek többsége a 6 méter széles homokos partszakaszt kotorászta de két elszánt kislány a 16 fokos vízzel nem törődve nyakig hancúroztak, és elég meglepő módon egyikünk sem a Rozi volt :) Mentőmellény mindenkinek állandó kelléke és kötelező viselete partközelben.
A levegő egyébként olyan 18-20 fok körül van és amikor nem fúj a szél, akkor egész melegnek tűnik, szinte nyárias :)
A fürdés után ovónénik előkapták termoszból a krémlevest, hozzá kenyér és már ment is a lakoma a parti padon!




Másnap, kedden túra napja volt az iskolásoknak és az ovisoknak közösen. Ide is kísértem őket, ami nagyon jó volt, mert már régóta vágytam rá, hogy kicsit bepillanthassak Lujza és Rozi norvég életébe. Szemerkélő esős, felhős időben hagytuk el az épületet, mindenki esőruhában gumicsizmában, kis hátizsákkal és persze a vággyal, hogy majd tán fürödhetnek is, mert a cél megint egy strand, de ezúttal át a kiserdőn, a sziget északi csücskébe.
Ilyenkor az ovónéniken óriás hátizsák, tele étellel plussz két iker babakocsi, ha esetleg elfáradna valaki, plussz a babakocsiban egy kupac mentőmellény. Szóval elég vicces karaván.
Útközben éneklés, bogyó szedés, tücsök-bogár megfigyelés. Nekem a gyerekkori cserkész emlékeimet idézi.
Mire a strandra értünk az eső elállt, de még bőven felhős volt az ég. De hát a gyerek csak a vizet látja... pár perc múlva a softshell dzsekimben ugrándozva a partól figyeltem a számomra már nem normálinak tűnő, fürdőző gyerekeket és közben azon mosolyogtam, hogy Magyarországon már a ködszitálásra is behajtották a gyerekeket az épületbe. 
Lujza és Rozi kivárt, amit nagyon jól tettek, mert egy óra múlva kisütött a Nap és valóban strandolás közeli idő kerekedett. Addig pedig még egy hattyú is meglátogatta a boldog kis csapatot!


Kékben Maija-Liisa finn származású tanítónéni 




És végre kisütött a Nap




1 megjegyzés:

  1. Ha nem lennétek olyan piszok messze ÉSZAKon nagyon kedvem lenne utánatok menni!!! ennél jobbat szerintem nehéz elképzelni gyerekeknek. Esetleg, ha ugyanez a Balcsi partján lenne..., bár lehet, hogy az is csak nekünk, szülőknek lenne jobb, vagy nekünk sem, ki tudja... elgondolkoztató
    sok puszi Nektek, Szigetlakók:)

    VálaszTörlés